LARYNGOLOGIA w dobie pandemii

Drogami zakażenia SARS-CoV-2 są: jama ustna, jama nosowa i spojówki oczu. 

Zakażenie następuje drogą kropelkową, nie znamy badań dotyczących przenoszenia drogą oddechową, niektórzy autorzy kategorycznie odrzucają taką możliwość. Na pewno wirus może być przeniesiony podczas dotykania zakażonymi dłońmi okolic ust, nosa czy też oczu. Wirus znajdujący się na skórze nie jest zagrożeniem, staje się nim, kiedy kropelki osoby kichającej czy kaszlącej znajdą się na niezabezpieczonej twarzy. Stamtąd niedaleka droga do wrót zakażenia, czyli oczu, ust i nosa.

Do grupy wysokiego ryzyka zakażenia należą: osoby mieszkające z chorym, osoby mające bliski kontakt z chorym np. poprzez uścisk ręki, osoby mające kontakt twarz do twarzy, przebywające w jednym pomieszczeniu np. klasa, zebranie, środki lokomocji, poczekalnia w poradni z odległości mniejszej niż 2 metry przez czas dłuższy niż 15 minut, osoby mające niezabezpieczony kontakt z wydzielinami osoby chorej np. po kaszlu, po dotknięciu powierzchni jakichkolwiek przedmiotów wcześniej dotykanych przez osobą chorą, osoby podróżujące środkami lokomocji o zamkniętym obiegu powietrza (np. samolot lub autobus) bez względu na odległość siedzenia od osoby chorej, personel medyczny opiekujący się pacjentami chorymi lub podejrzanymi o chorobę na COVID-19 bez zabezpieczenia w postaci odpowiednich środków ochrony osobistej.

Grupą niskiego ryzyka są osoby mające kontakt z chorym lub podejrzanym o COVID-19 przez czas mniejszy niż 15 minut z odległości większej niż dwa metry, podróżujący wspólnie w środkach lokomocji o  oddzielnych przedziałach.Szanowny Pacjencie Zespół Kliniki Zmysłów dba o Ciebie i Twoją rodzinę. Prowadzimy triage w rejestracji, przyjmujemy w pełnym zabezpieczeniu w środki ochorny indywidualnej, wizyty odbywają się tak aby unikać kontaktu między pacjentami.

CDN.