Videonystagmografia to jedno z badań, które ma za zadanie pomóc w diagnozowaniu występujących u pacjenta zawrotów głowy czy też zaburzeń równowagi. VNG jest badaniem wykonywanym przy wykorzystaniu kamery, jest bezbolesne i nie wymaga rekonwalescencji. Dowiedz się, czym jest videonystagmografia oraz jak przebiega to badanie.

Videonystagmografia – co to takiego?

Videonystagmografia (VNG) to badanie polegające na sprawdzeniu prawidłowości działania ludzkiego błędnika. Jego podstawowym celem jest diagnostyka przyczyny zawrotów głowy pacjenta. VNG uważane jest za najnowocześniejszą metodę pomagającą w rejestracji ruchów gałek ocznych, w szczególności tych oczopląsowych. Odbywa się to za pośrednictwem kamery, która umieszczona jest w specjalnie przygotowanej masce, którą pacjent zakłada na czas trwania badania. Informacje na temat tych ruchów są przez kamerę rejestrowane, a następnie przekazywane do komputera, gdzie wyświetlić je można w postaci czytelnego wykresu.

Jak przebiega badanie VNG?

Aby przygotować się do badania, warto zrezygnować z ciężkich posiłków bezpośrednio przed nim, a także odstawić w porozumieniu z lekarzem leki o działaniu sedatywnym, jeżeli takie są przez pacjenta przyjmowane. Badanie to podzielić można na trzy etapy.

Tym pierwszym jest najczęściej obserwacja samoistnego oczopląsu pacjenta. To pozwala potwierdzić lub wykluczyć występowanie stałego oczopląsu nawet wtedy, gdy nie towarzyszą pacjentowi dodatkowe bodźce.

Kolejnym etapem, który możemy wyróżnić jest próba położeniowa. Podczas niej sprawdzane jest występowanie oczopląsu u pacjenta w zależności od przyjętej pozycji i ułożenia jego głowy.

Ostatnią i zarazem często najważniejszą częścią tego badania jest próba kaloryczna. W jej trakcie do przewodu słuchowego badanej osoby przy wykorzystaniu kaloryzatora podawane jest ciepłe lub zimne powietrze, lub też woda. Jeśli u pacjenta występują zawroty głowy i oczopląs oznacza to, że błędnik reaguje w sposób prawidłowy.