Optyczna koherentna tomografia gałki ocznej (OCT) to zaawansowana i precyzyjna metoda diagnostyczna stosowana w dziedzinie okulistyki. Umożliwia ona lekarzowi obrazowanie zarówno przedniej, jak i tylnej części gałki ocznej, w tym plamki żółtej. Wykorzystuje ona technologię światła optycznego do generowania szczegółowych obrazów struktur oka.

Co to OCT oka?

Metoda OCT (optyczna koherentna tomografia) to innowacyjna technika, w której specjalistyczne urządzenie jest wykorzystywane do skanowania konkretnych obszarów.
Tomograf OCT korzysta z wiązki świetlnej, a następnie analizuje współczynnik odbicia światła od różnych warstw siatkówki. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrywanie wszelkich patologicznych zmian i monitorowanie postępów w leczeniu.
Ponadto, OCT umożliwia dokładną ocenę stanu nerwu wzrokowego, nie tylko samej siatkówki. Dzięki swojej wysokiej czułości pozwala na diagnozowanie zmian i chorób, które mogą być przeoczone w tradycyjnych badaniach.

W jakich chorobach jest pomocna tomografia oka?

Badanie to jest wykorzystywane do potwierdzania i monitorowania następujących dolegliwości:

  • Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem,
  • Obrzęk plamki,
  • Otwór w plamce,
  • Zwłóknienie przedplamkowe,
  • Makulopatia cukrzycowa,
  • Zmiany związane z przebiegiem jaskry.

Dodatkowo OCT jest stosowane u pacjentów z centralną retinopatią surowiczą oraz u osób przygotowywanych do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Badanie to umożliwia również monitorowanie stanu oka po przeprowadzonej procedurze.

Czy OCT oka boli?

OCT jest nieinwazyjnym badaniem, co oznacza, że nie wymaga procedur bolesnych dla pacjenta. Dzięki temu badanie może być przeprowadzane wielokrotnie, w zależności od potrzeb pacjentów o różnym wieku i stanie zdrowia. Metoda ta jest niezwykle przydatna w diagnozowaniu i monitorowaniu różnych schorzeń oczu, takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.


OCT jest uważane za jedną z najnowocześniejszych metod diagnostycznych w okulistyce ze względu na swoją wysoką precyzję i zdolność do generowania szczegółowych obrazów struktur oka. Dzięki temu lekarze mogą szybko i skutecznie ocenić stan zdrowia pacjenta oraz monitorować postęp terapii.