Zaburzenia równowagi wskazywać mogą na wiele schorzeń, zarówno tych laryngologicznych, jak i kardiologicznych, neurologicznych czy innych stanów chorobowych. Wszystko zależy od ich stopnia nasilenia, częstotliwości występowania oraz połączenia z innymi objawami. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń równowagi oraz kiedy należy zgłosić się z nimi do lekarza.

W jaki sposób utrzymujemy równowagę?

Każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz zachwiać na nogach, nie ma w tym nic dziwnego. Problem zaczyna się, kiedy stan ten występuje notorycznie lub zawsze w określonych sytuacjach. Utrzymanie stabilności możliwe jest dzięki działaniu receptorów zmysłów czucia głębokiego, narządu wzroku i ośrodkowego układu nerwowego. Ten z kolei przetwarza i wysyła impulsy nerwowe do odpowiednich mięśni, które pomagają w stabilizacji ciała. Jeśli któryś z tych procesów jest zaburzony, mówimy o utracie równowagi ciała, zarówno podczas stania, jak i w trakcie chodu. Tego typu objawy często występują w parze z nudnościami czy zawrotami głowy

Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzenia równowagi?

Rodzajów zaburzenia równowagi jest wiele. Wśród tych najczęściej występujących wymienić można choroby błędnika, a także te neurologiczne, laryngologiczne czy psychiczne. Wśród  najczęstszych przyczyn chwiania się należy podać:

  • zaburzenia widzenia, 
  • problemy ze stawami, 
  • choroby układu nerwowego,
  • dysfunkcję układu przedsionkowego. 

Zaburzenia równowagi występują także przy okazji zatrucia lekami czy alkoholem. Mogą wskazywać także na chorobę Parkinsona, padaczkę, arytmię czy udar mózgu. 

Kiedy warto udać się do specjalisty?

Jeśli zaburzenia równowagi występują często lub są połączone z innymi objawami oznacza to, że problem ten może być związany ze schorzeniami. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z laryngologiem, który zleci badania w celu dalszej diagnostyki. Wiele chorób zdecydowanie łatwiej wyleczyć w ich początkowym stadium, dlatego nie należy zwlekać z tą decyzją.