Te nieprzyjemne doznania słuchowe spotkać mogą nas w wielu sytuacjach, między innymi po kontakcie z silnym hałasem. Jeśli jednak szumy uszne zostają na dłużej, mogą być objawem problemów natury zdrowotnej. Mogą przybierać różne formy, pojawiać się na skutek wielu czynników i informować o rozmaitych stanach chorobowych. Dowiedz się czym są szumy uszne oraz jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania. 

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne porównać można do nieprzyjemnego bodźca dźwiękowego, powstające bez udziału zewnętrznego zjawiska akustycznego. Odbierane mogą być na różny sposób, jako:

  • syczenie, 
  • gwizdanie, 
  • dzwonienie, 
  • piszczenie,
  • szumienie.

To zjawisko odczuwalne może być przez jedno lub dwoje uszu. Szumy podzielić można na dwie grupy. Subiektywne, zwane również prawdziwymi słyszane są tylko przez osobę zmagającą się z danym problemem, z kolei obiektywne to takie, które słyszy zarówno chory, jak i osoba przeprowadzająca badanie osłuchowe ucha. Innym podziałem jest wyróżnienie ostrych szumów usznych trwających do 3 miesięcy, podostrych do 12 miesięcy oraz przewlekłych, gdy występują one powyżej roku.

Przyczyny doświadczania szumów usznych

Na wstępie warto zaznaczyć, że prawdopodobieństwo występowania szumów usznych wzrasta wraz z wiekiem. Wśród głównych przyczyn tego zjawiska wyróżnić możemy czynniki środowiskowe oraz chorobowe. Jako te pierwsze wyróżnić możemy długotrwałą ekspozycję na hałas impulsowy, silny stres czy też przyjmowanie niektórych leków. Szumy uszne mogą powstawać na skutek różnorodnych urazów szyi czy głowy, a także zaburzeń związanych z urazami stawów skroniowo-żuchwowych. Innym powodem ich występowania może być zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, a także jako objaw porażenia nerwów okolic usznych czy stwardnienia rozsianego. To również często powikłanie po przewlekłym i ostrym zapaleniu czy operacji ucha środkowego oraz konsekwencja zalegania woskowiny w uchu. Niezależnie od przyczyny, długotrwałe szumy uszne powinny być zbadane przez lekarza laryngologa.