Pisk w uszach, znany również jako szum uszny lub tinnitus, to dolegliwość, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się odbieraniem dźwięków, takich jak piski, dzwonienie, szumy lub buczenie, które nie mają zewnętrznego źródła. Chociaż szum uszny nie jest sam w sobie chorobą, może być objawem różnych schorzeń i znacznie wpływać na jakość życia. Warto więc zrozumieć, jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości i kiedy warto udać się do specjalisty. 

Jakie są najczęstsze przyczyny pisku w uszach?

Jednym z najczęstszych powodów występowania szumu usznego jest ekspozycja na głośne dźwięki. Może to być jednorazowy hałas o dużym natężeniu, taki jak wystrzał, eksplozja, koncert, czy długotrwałe narażenie na głośną muzykę lub hałas przemysłowy. Uszkodzenia komórek w uchu wewnętrznym mogą prowadzić do trwałego szumu usznego. 

Czy leki mogą powodować szumy uszne?

Niektóre leki mają działanie ototoksyczne, co oznacza, że mogą uszkodzić ucho wewnętrzne. Do takich leków należą niektóre antybiotyki, leki przeciwzapalne, diuretyki, a także leki stosowane w chemioterapii.

Jakie choroby mogą spowodować piski w uszach?

Infekcje ucha środkowego lub wewnętrznego mogą powodować szum uszny. Zwykle towarzyszą im inne objawy, takie jak ból, uczucie pełności w uchu, zawroty głowy, a czasem gorączka. Pisk w uszach może być także objawem problemów z krążeniem, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy tętniak. Dźwięki często są wtedy pulsujące, zgodne z rytmem serca. Urazy w obrębie głowy i szyi mogą wpływać na funkcjonowanie układu słuchowego. Uszkodzenia nerwów, przepływu krwi lub struktur ucha mogą prowadzić do szumu usznego.

Pisk w uszach jest dolegliwością, która może mieć wiele różnych przyczyn, od urazów akustycznych po choroby układu krążenia. Ważne jest, aby nie bagatelizować tego objawu i skonsultować się z laryngologiem, który pomoże ustalić przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Wczesna interwencja może znacząco poprawić komfort życia i zapobiec dalszemu dyskomfortowi. 

___________________________________________________________________________

Szumy uszne Bydgoszcz – leczenie 

___________________________________________________________________________