Czy wiesz, że ludzki słuch się starzeje? Już po 30. roku życia zaczynamy słyszeć gorzej. Proces pogorszenia słuchu zależy jednak w dużej mierze od tego, czy i jak dbamy o to, aby utrzymać słuch na jak najlepszym poziomie. Kluczową kwestią dla naszego narządu słuchu jest unikanie hałasu oraz dbanie o higienę. Przedstawiamy kilka prostych sposobów, które pozwolą Ci cieszyć się świetną kondycją słuchu.

Unikaj hałasu i głośnej muzyki

Dopuszczalny poziom dźwięku wynosi 85 dB. Czy jest to dużo? Dla zobrazowania: wystarczy słuchać głośnej muzyki przez słuchawki, kosić trawę bądź włączyć równocześnie kilka urządzeń AGD. Jak widzimy, na co dzień bardzo łatwo jest przekroczyć dopuszczalną normę. Jeżeli korzystasz ze słuchawek, postaraj się ograniczyć ich używanie maksymalnie do godziny dziennie. Podczas pracy z głośnym urządzeniem zakładaj słuchawki ochronne lub stopery do uszu. Dobrą inwestycją w zdrowie będzie również wybieranie cicho pracujących sprzętów AGD, takich jak odkurzacz czy suszarka do włosów.

Zadbaj o higienę

Zachowanie higieny i regularne oczyszczanie woskowiny to kolejny sposób dbania o narząd słuchu. Nie usuwaj woskowiny patyczkami do uszu. Powodują one przepchanie woskowiny w głąb przewodu słuchowego. Patyczek może nawet uszkodzić błonę bębenkową. Czyszczenie uszu w ten sposób skutkuje nadmierną produkcją woskowiny. Woskowina ma za zadanie nawilżyć, oczyścić oraz chronić przewód słuchowy, jednak nie należy doprowadzać do jej nadmiernego zalegania. 

Stany zapalne ucha należy leczyć

Niezwykle istotne jest, aby jak najszybciej wyleczyć infekcje bakteryjne i wirusowe ucha oraz górnych dróg oddechowych. Nawracające zapalenie ucha środkowego może negatywnie wpływać na narząd słuchu. Zimą z kolei łatwo o stany zapalne ucha wskutek przemarznięcia. Dlatego zakładaj czapkę podczas mrozów, a przy pierwszych objawach infekcji zgłoś się do laryngologa, który wdroży odpowiednie leczenie.

Umów się na badanie kontrolne do laryngologa

Osoby, które zmagają się z niedosłuchem, muszą regularnie wykonywać badania słuchu. Jeżeli obserwujesz u siebie pierwsze objawy niedosłuchu, szumów usznych lub słabo rozpoznajesz dźwięki, niezwłocznie zgłoś się do laryngologa w Klinice Zmysłów w Bydgoszczy. Nasi specjaliści wykonają wszelkie badania diagnostyczne, dobiorą odpowiednie metody leczenia lub – w razie konieczności – aparat słuchowy.