Układ słuchowy odpowiada za jednen z najważniejszych zmysłów dla człowieka. Słuch umożliwia nam pełne funkcjonowanie w codzienności. To od niego zależy nasza komunikatywność oraz odbiór pozytywnych bodźców jak np. muzyka. Układ słuchowy ma również jeszcze jedną, bardzo istotną funkcję o której nie można zapomnieć. Odpowiada za poprawne utrzymywanie równowagi.

Jak poprawnie dbać o układ słuchowy?

Jakim suplementom można zaufać, gdy w naszym układzie słuchowym pojawiają się wady? Przyczyn niedosłuchu lub stopniowej utraty słuchu jest wiele. Rozpoczynając od wad genetycznych, do przebywania w głośnych pomieszczeniach bądź urazów głowy (więcej na ten temat przeczytacie tutaj). W każdym z tych przypadków wskazane jest odpowiednio dobrać leki oraz suplementacje.

Leki oraz suplementacja:

  • Kwas alfa liponowy oraz witaminy z grupy B i E – bardzo dobrze wpływają na unerwienie układu słuchowego. Dodatkowo poleca się stosować z razem z innymi lekami. Kwas alfa liponowy zmniejsza ryzyko utraty słuchu podczas stosowania silnych antybiotyków.

  • Ekstrakt z ginkgo biloba pomaga niwelować dzwonienie w uszach oraz szumy uszne (są to jedne z objawów poważniejszych problemów z układem słuchowym). Mogą one powodować w najgorszym wypadku utratę słuchu.

  • Glutation podobnie jak kwas alfa liponowy, jest przeciwutleniaczem. Pomaga przede wszystkim przy wadach w ośrodku słuchowym w mózgu oraz zmniejsza ryzyko utraty słuchu. Co ciekawe, jego ilość w ośrodkach słuchowych w mózgu zmniejsza się z wiekiem.

  • Krople do uszu dzielą się one na różne rodzaje ze względu na swój skład, a co za tym idzie, na zastosowanie. W zależności od miejsca zapalenia musimy stosować inny rodzaj kropli. Podobnie jest z kroplami, które można mieszać z innymi lekami. Jeżeli mamy przypisany antybiotyk działający również na układ słuchowy, krople do uszu muszą być odpowiednio dobrane do danej osoby. Dodatkowo istnieją krople do usuwania samej woskowiny, ich głównym celem jest odetkanie ucha, przeczyszczenie go, aby można było stosować następne kroki w leczeniu.

Natura, a leczenie układu słuchowego

Istnieje wiele ekstraktów, które mają bardzo dobry wpływ na działanie układu słuchowego. Wszystkie otrzymane wyłącznie ze składników naturalnych, np. mięty, lawendy, rozmarynu, chmielu, pieprzu oraz borówki.

Praktycznie każdy z tych ekstraktów stosowany jest w wytwarzaniu leków na poprawę pracy układu słuchowego. Niektóre z nich można stosować osobno, jako dodatkowe suplementy.