Stres może być przyczyną zawrotów głowy, zmęczenia oczu oraz nadwrażliwości na światło. Na podstawie analizy setek badań klinicznych naukowcy doszli do wniosku, że stres może być przyczyną utraty wzroku bądź jego pogorszenia. Nieustanny niepokój psychiczny powodujący podwyższony poziom kortyzolu może być przyczyną ryzyka rozwoju zaburzeń widzenia. Jak zmniejszyć to ryzyko? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Najczęstsze objawy stresu

Do najczęstszych objawów psychicznych możemy zaliczyć lęk, drażliwość, spadek bądź wahania nastroju, gniew, kłopoty ze snem. Do symptomów fizycznych należy zaś ból w klatce i problemy z oddychaniem, bóle i zawroty głowy, drżenie rąk, niestrawność, tycie bądź chudnięcie. Stres może być też przyczyną zmęczenia i nadwrażliwości oczu na światło. Długotrwałe napięcie może zapoczątkować wiele chorób nowotworowych lub układu krążenia. Narastająca ilość objawów świadczy o coraz wyższym poziomie niepokoju.

Wpływ stresu na wzrok

Pod wpływem dużego stresu ludzkie źrenice rozszerzają się, wpuszczając jak najwięcej światła, by dobrze rejestrować potencjalne zagrożenia. Wysoki poziom adrenaliny w organizmie może jednak powodować ucisk na gałkę oczną i prowadzić do zaburzeń widzenia. U jednych osób może to być związane tylko z chwilowym dyskomfortem, a u innych doprowadzić nawet do utraty wzroku.

Jak zmniejszyć ryzyko zaburzeń widzenia w wyniku stresu?

Choć zabrzmi to trywialnie, to sposobem na zmniejszenie liczby wszelkich objawów jest zmniejszenie poziomu stresu. Trzeba mieć świadomość tego, że jesteśmy w danym momencie zestresowani i wiedzieć co zrobić, żeby obniżyć poziom napięcia. Aby utrzymać dobrą kondycję zdrowia fizycznego i psychicznego warto jest zadbać o ruch oraz zdrową dietę. Niedobory witamin i minerałów mogą potęgować problemy ze wzrokiem. Kwasy omega-3 i luteina, a także witaminy A, C i E wykazują szereg właściwości utrzymujących zdrowie oczu. 

Objawy stresu może zaostrzyć zbyt długotrwałe przebywanie przed ekranem komputera. Nie zawsze możemy ograniczyć czas spędzany przy monitorze, np. w pracy. Możemy jednak temu zaradzić, robiąc sobie regularne przerwy i dając oczom chwilę odpoczynku. Nie zapominajmy także o okularach z filtrem, który chroni oczy przed negatywnym wpływem światła niebieskiego.


 Zaplanuj wizytę u okulisty, aby sprawdzić przyczynę zaburzeń widzenia