Choć rak krtani nie należy do najczęściej występujących nowotworów, to jest jednym z groźniejszych rodzajów. Wczesna diagnoza raka krtani pozwala na szybsze podjęcie się leczenia, co ma kluczowe znaczenie w walce z tą poważną chorobą. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze powody, dla których nie należy zwlekać z diagnozą, a także jakie są metody diagnostyki i profilaktyki, które mogą pomóc we wczesnym wykryciu raka krtani. Szczególną uwagę poświęcimy również roli laryngologa, który ma szansę na zidentyfikowanie niepokojących objawów.
Rak krtani należy do złośliwych nowotworów występujących w obrębie głowy i szyi, a dokładniej – w okolicach strun głosowych. W zależności od pierwotnej lokalizacji nowotworu mogą wystąpić przerzuty w węzłach chłonnych. Do czynników ryzyka wystąpienia nowotworu krtani należy:
Większość pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem krtani to nałogowi palacze. Szczególnie niebezpieczną kombinacją jest palenie papierosów i picie alkoholu – ryzyko zachorowania wzrasta niemal trzystukrotnie.
Również w przypadku symptomów tego nowotworu, objawy będą zależne od umiejscowienia raka krtani, a także stopnia jego zaawansowania. Do niepokojących sygnałów należy zaliczyć:
Pierwszym objawem zazwyczaj jest chrypka, natomiast ból i duszność świadczą o zaawansowanym stadium raka.
Do specjalisty należy zgłosić się wtedy, gdy chrypka utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, mimo stosowania leków przypisanych przez lekarza pierwszego kontaktu.
Diagnostyka raka krtani rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Otolaryngolog może wykonać badanie USG oraz laryngoskopię pośrednią, a także szereg badań obrazowych, w tym tomografię komputerową szyi lub klatki piersiowej oraz RTG.
Jeżeli nowotwór zostanie wcześnie rozpoznany, to pacjent może zostać poddany albo radioterapii, albo leczeniu chirurgicznemu. Niestety w przypadku zaawansowanego stadium, z którym najczęściej zgłaszają się pacjenci, kończy się całkowitym usunięciem krtani, wykonanie przetoki tchawicznej i umieszczeniem rurki tracheotomijnej.