Badanie ultrasonograficzne gałek ocznych to nieinwazyjna metoda, która powala ocenić, co dzieje się w oczodole. USG jest w stanie pokazać również zmiany zachodzące w oku, a także struktury anatomiczne, sąsiadujące z gałką oczną. Badanie jest w pełni bezpieczne oraz bezbolesne. W poniższym artykule przeczytasz między innymi o tym, do kogo jest skierowane badanie, jak ono wygląda oraz czy są jakieś przeciwskazania. Zachęcamy do lektury!

Rodzaje USG oka

Badanie USG oka ma na celu zobrazować wnętrze gałki ocznej oraz przylegających tkanek. Ultrasonografia pozwala nie tylko wykryć patologiczne zmiany, ale również mamy możliwość sprawdzenia takich istotnych cech, jak unaczynienie, ruchomość, wielkość bądź kształt oka.

USG oka przeprowadza się w pozycji leżącej. Lekarz nanosi na sondę warstwę żelu, a następnie przykłada głowicę na zamkniętą powiekę pacjenta. Głowica przekazuje obraz badanej struktury oka do monitora komputera. Badanie wraz ze sporządzeniem opisu trwa ok. 20 minut.

Badanie USG dzieli się na dwa rodzaje:

  • ultrasonografię w projekcji A – USG pozwala ocenić długość gałki ocznej oraz wszelkich struktur wewnątrz oka. Dzięki tym danym można określić moc soczewki wszczepianej podczas zabiegu usunięcia zaćmy,
  • ultrasonografię w projekcji B – dzięki badaniu uzyskujemy dwuwymiarowy obraz, który jest istotny w badaniu pacjentów z zaawansowaną zaćmą. Modyfikacją tego badania jest USG trójwymiarowe. Obrazy typu B są składane przez oprogramowanie, które tworzy przestrzenny obraz poszczególnych struktur oka.

Wskazania do wykonania USG oka

Ultrasonografia w okulistyce jest jednym ze znaczących badań diagnostycznych. Wyniki USG w połączeniu ze stanem klinicznym pacjenta, dokładnym wywiadem oraz dodatkowymi badaniami dają pełny obraz ewentualnych zmian patologicznych. Zazwyczaj wykonuje się ultrasonografię obu gałek, dzięki czemu można je ze sobą porównać. Badanie może być wykonywane u osób w każdym wieku, jest ono również w pełni bezpieczne dla kobiet ciężarnych i dzieci.

Jakie są wskazania do wykonania USG oczu?

  • odwarstwienie siatkówki,
  • guzy wewnątrzgałkowe,
  • zapalenie wnętrza gałki ocznej.
  • wylewy krwi do ciała szklistego,
  • ciała obce wewnątrzgałkowe,
  • zmiany zachodzące w przebiegu cukrzycy,
  • badania tylnego odcinka oka w krwotokach i stanach zapalnych.