Dbanie o prawidłowy stan strun głosowych jest niezwykle ważne nie tylko dla osób mówiących, ale również dla tych, którzy nas słuchają. I choć o głos powinien dbać każdy, najważniejsze zdaje się być to dla osób pracujących mową czy śpiewem. Dowiedz się, co robić, aby nie nadwyrężać swojego głosu oraz jak zadbać o prawidłową higienę górnego układu oddechowego, tak aby nie narazić się na zaburzenia głosu

Jak tworzy się dźwięk?

Ten rodzaj komunikacji towarzyszy nam od początku naszego życia, dziecko zaraz po narodzinach zaczyna krzyczeć, na późniejszym etapie gaworzyć, aby następnie nauczyć się mówić. Jednak jak to się tak właściwie dzieje? Głos wydobywający się z naszego gardła to zjawisko akustyczne tworzone poprzez wprawienie w drgania więzadeł głosowych znajdujących się w krtani. Fałdy odpowiedzialne za tworzenie głosu zbliżają i oddalają się od siebie, dzięki czemu powietrze zmienia się w falę głosową, przybierając indywidualną dla każdego barwę głosu.

Dlaczego warto dbać o struny głosowe?

Chrypa czy kaszel to przypadłości, które zdarzają się każdemu. Ich przyczyną mogą być zmiany temperatury, klimatyzacja, wiatr czy też różnego rodzaju infekcje. Struny głosowe można również nadwyrężyć na skutek zbyt częstej i intensywnej eksploatacji. I choć nie da się zupełnie wykluczyć tego rodzaju problemów, warto zadbać o struny głosowe tak, aby ich nie nadwyrężać i nie narażać. 

Jak dbać o głos?

Wśród najczęstszych przyczyn problemów z głosem wymienić można infekcje wirusowe czy bakteryjne. Aby ograniczyć ryzyko choroby czy przeziębienia, warto zadbać o swoją odporność poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną czy suplementację. Innym czynnikiem negatywnie wpływającym na struny głosowe jest dym papierosowy, dlatego warto unikać nie tylko czynnego, ale również biernego palenia i zadymionych miejsc. Dla dobra naszego głosu oraz ogólnego samopoczucia dobrym rozwiązaniem będzie także zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza, temperaturę na poziomie bliskim 20°C, a także unikanie klimatyzowanych pomieszczeń.


 Cierpisz na zaburzenia głosu?  Zgłoś się do foniatry w Klinice Zmysłów